از فلاسفه می خواهم به دنبال حقیقت نروند, زیرا حقیقت نیازی به پشتیبان ندارد! نیچه

 

 در این قسمت می خواهیم به بررسی  زندگی نامه ی کارل مارکس بپردازیم. 

کارل مارکس در پنجم ماه مه سال ۱۸۱۸ در شهر تریر آلمان واقع در کرانه ی رود راین به دنیا آمد. پدرش هاینریش مارکس حقوق دان و رییس کانون وکلای شهر خود بود. هاینریش آلمانی تبار بود و از تبار روحانیون کلیمی اروپا بود. پدر مارکس از هواداران روشن اندیشی لایب نیتس، ولتر، کانت و لسینگ بود. مادر مارکس بر خلاف پدرش تحصیلاتی نداشت و هرگز یاد نگرفته بود آلمانی را به درستی بنویسد. هنریتا هلندی تبار بود و مانند شوهرش از تبار روحانیون کلیمی اروپا بود.

مارکس در سن ۱۷ سالگی به توصیه ی پدرش در دانشکده ی حقوق شهر بن ثبت نام کرد هرچند پس از مدتی تحت تاثیر گروه هگل گرای جوان رشته ی حقوق را رها کرد و خود را وقف رشته ی فلسفه کرد. در سن ۲۳ سالگی مارکس به عنوان یک فیلسوف غیر حرفه ای و به پیشنهاد یکی از پرچم داران سوسیالیسم به نام "مونسر هس" نویسندگی روزنامه ی نو بنیاد لیبرال-رادیکال را به عهده گرفت و پس از مدتی سردبیر این روزنامه شد. مارکس در این روزنامه یک رشته مقاله درباره ی اوضاع اجتماعی نوشته بود و به همین دلیل منتقدان زیادی داشت تا اینکه در یکی از این مقالاتش روسیه را دژ اصلی ارتجاع معرفی کرد و در پی انتقاد شدید امپراطور روسیه از کار بر کنار شد. مارکس پس از ازدواج به همراه همسرش آلمان را به قصد پاریس ترک کرد اما چندی بعد از خاک پاریس اخراج شد! علت این اخراج همکاری وی با روزنامه ی سوسیالیستی فوروارت بود که دولت آلمان از مقالات ضد سلطنتی آن به شدت خشمگین بود. در پی  صدور حکم اخراج مارکس دو راه پیش رو داشت:

یا باید خود را به ولایت دور افتاده تبعید می کرد یا تنها از فرانسه بیرون می رفت.

مارکس راه دوم را انتخاب کرد، از اندیشه های بحث برانگیزش دست نکشید و دیگر تا پایان عمر هرگز به خاک فرانسه قدم ننهاد. در سال ۱۸۵۲ مارکس در لندن جواز ورود به اتاق مطالعه ی بریتیش میوزیم را کسب کرد و توانست به بسیاری از گزارشات محرمانه ی کارخانه ها دست یابد. بازتاب این گزارشات در اثر سرمایه مارکس به خوبی مشهود است. سال های اقامت مارکس در لندن از نظر اقتصادی سال های بسیار سختی بود. شاید اگر کمک های مالی انگلس نبود، دیگر اثری از این خانواده بر جای نمی ماند! رفاقت مارکس و انگلس از جمله عمیق ترین رفاقت ها در زندگی مارکس بود در لندن مارکس فارغ از همکاری های انتقادی اش خود را در حلقه ای متشکل از خانواده اش و انگلس بود در لندن بحران بیکاری اش بعد از مدتها با پیشنهاد از سوی روزنامه نیویورک دیلی تریبیون حل شد. مارکس هفته ای یک مقاله می نوشت و به ازای هر مقاله یک پوند میگرفت. با تمام مشکلات مالی و زندگی سخت او سالهای اقامتش در لندن او را به یک نوع از رضایت خاطر به خاطر شهرت و آوازه اش رسید. در سال ۱۸۸۱ همسرش بر اثر سرطان در گذشت. یک سال بعد دختر بزرگش نیز دار فانی را وداع گفت. در ۱۴ مارس ۱۸۸۳ مارکس در محل کارش درگذشت . مرگ او چندان هم توجه عمومی را به خود جلب نکرد!(کوزر،۱۳۸۷،صص:۱۰۷ـ۹۳) 

  

+ نوشته شده در  جمعه بیستم فروردین ۱۳۸۹ساعت 2:21  توسط آقایی,بافکار,رحیمی,نوروزی  |